Denna vecka hade jag ändrat vår träning från lördag till söndag samt bestämt att vi utgår från Huddinge Centrum då gänget därifrån stod för rutten idag, Jag blev upphämtade av Matts och Patrik som också skulle hänga med kl 07:20 för den 1h 10 min långa färden hem till Frille där vi skulle parkera och sen cykla där ifrån till pendelstationen, Vi kommer fram till Frille där vi byter om och jag hälsar på kissekatten också som var kelsjuk :P
Vi rullar ned till samlingsplatsen där vi är många som ska med, 17 stycken tror jag vi var när vi rullade iväg och vilken skillnad det är att köra fort när man är fler, bättre rulle, mer vila mellan förningarna där man inte hoppade 1 enda förrän racet tillbaka sista kilometerna, vi rullar iväg mot ned mot Nynäshamn där jag känner igen vägen sedan Stockholm Ride loppet som tyvärr utgår i år, efter cirka 2 mil så stannar vi för att snacka lite då det går väldigt ojämnt och att vi måste börja trycka på utför mer och tajta ihop gruppen mer, vi värmer upp i 36-37 och sedan blir vägen bättre och vi blir mer samkörda så vi gasar på mer och jäklar fort det går utför mellan 60-70 km/h och det är så det ska vara utnyttja gravitationen för den är oftast emot oss så dags ta tillbaka lite ;)
Vi stannar och väntar in 1 som tappat lite högst uppe efter lång backe och de 8 km ned till fiket i Rosershill så är det fri fart vilket märks, vi hade efter 8 mil ett snitt på 37 km/h och efter grymt hård körning där jag fick årshögsta i puls på 195 bpm när jag skulle gå med för sista utbrytning med Frille och Jukka så är man tvungen att släppa lite för att ”vila” upp sig ned till 180 bpm i puls ;) när vi precis rullar in på Caféet som är fullt av folk så är det kräk varning men så skönt att få smälla i sig en kräftsmörgås med rågbröd, kräftstjärtar och majonnäs samt en poweraid så är man på banan igen för de sista rullet tillbaka till Huddinge.
Om jag nu ska utvärdera cykeln lite så är det outstanding kunde aldrig tro att det skulle vara såhär bra, för det första att ligga på rulle är inga problem då profilhjulen hjälper otroligt i dessa farter med att både hålla farten uppe längre, så fort man trycker på så svarar ramen direkt med att få ned kraften i backen och inget går till spillo, sittställningen är ännu mer aggressiv vilket gör att ännu mer watt sparas där, en annan sak som imponerade mest är hur cykeln tar ojämnheter då jag första gångerna förberedde mig på att få ont i skrevet av ramen men så är det inte utan den suger upp ojämnheterna bättre än min gamla comfort racer, växlarna är också bra med di2 för när man ligger och trycker på smäller växlarna i direkt där man vill, känns som att köra cykelvärldens Ferrari :D
Nästa helg smäller det, då startar förhoppningsvis alla 25 man i gruppen för att försöka slå rekordet på dessa 168 km, 4h 10 min ska slås vilket gör att vi måste hålla ett snitt på 41 km/h, det blir tufft men fan vi ska greja det :)
Önskar er lycka till med rekordförsöket.
Vilken starttid har ni?
Tack vi har en första inofficiell starttid ;)
Tack för ett intressant och trevligt inlägg, kommer själv starta på lör, (bland de första startgrupperna) så jag hoppas Ni startar efter så jag kan utnyttja Er ”vind”, hihi..
Tack Joakim förhoppningsvis om allt går enligt planen försvinner vi som en avlöning ;)