Idag är det en stor dag, för det första har jag inflyttningsfest hemma med upp emot 30 gäster och har en del att förbereda i eftermiddag, därför valde jag att starta kl 09:00 idag med Skandisgruppen, Vi har 6 tappra själar som dök upp idag och vi valde att köra samma runda som vanligt över Rimbo på cirka 11,5 mil.
Idag skiner solen och första vårdagen är här för när jag går till bilen kl 08 så är det inte ens kallt i luften så detta är verkligen lycka det :D Vi rullar iväg ut mot Vallentuna och det blåser på ganska ordentligt vilket är jobbigt för mig som inte alls är lika stark som de andra i gruppen så får jag efter cirka 3 mil vila lite bak innan jag hjälper till lite igen, grabbarna ska ha en eloge för hur starka de är trots vinden och jag är stolt över att de är med i gruppen. Vi fortsätter ut förbi Lindholmen sedan mot Gottröra och jag förvånas att vinden ständigt ligger i kant eller mot oss oavsett hur vi svänger.
Från Gottröra mot Rimbo är den fortfarande mot oss men grabbarna kämpar på och jag försöker hjälpa till de gånger jag känner att jag kan, 2 gånger håller bilar på att meja ned oss då de kör om med möte så att mötande bil får tvärnita sicka dårar alltså men man blir nästan inte arg längre utan bara rycker på axlarna.
Vi fortsätter tillbaka över Roslagsstoppet och Brottby men hör och häpna en raksträcka har vi medvind vilket känns bra dock är det kortvarigt innan den pyser till hos Frille och han får byta slang, väl inne i Vallentuna i en skarp rondell ut mot upplands Väsby så får en kille hos oss lite kast på rullgrus och Jimmy får hoppa med cykeln upp över kantsten och upp på en gräsplätt som tur var håller han sig upprätt och får fixa till sadeln lite vars rejls blev lite böjd, vi rullar lugnt tillbaka till Danderyds Kyrka för att säga hej då innan jag rullar hem för fest fix i Norrtälje.
Trevlig Valborg alla :) :)
Senaste kommentarer