Efter ett antal dagar med stormiga vindar, kyla och regn var det sol, mindre vind och +14 klockan 10 i morse. Det fanns bara ett rimligt alternativ och det var att ta en runda med vindväst på! Det är INTE ok med vindväst i Juli. Vindväst används i spanska berg vid nedförskörning och på vår och höst här hemma, INTE i juli.
Fröken är dock glad att hon drog på sig västen, det var inte speciellt varmt i de skuggiga delarna av rundan eller när solen gick i moln. Var faktiskt lite ruggigt! Ska det vara så i Juli?
Hoppas dock på nästa vecka när coachen och fröken ska packa in cyklarna i golfen för några dagar i Jönköping. Om någon har bra tips på rundor i Jönköping tar fröken tacksamt mot tips. Annars kommer coachen att hitta någon galen runda… Frökenrundor är max nio mil och innehåller inte galna backar. Någon som har tips?
Senaste kommentarer