Friluftsdag på jobbet idag och fröken blev inspirerad av att se alla glada och pigga tonåringar ägna sig åt sport. Men, det kändes inte som det fanns tid för en cykelrunda – har en del att pyssla med i kväll inför morgondagens studentlunch. Det är då den fantastiska idén dyker upp i frökens huvud – JOGGA!
I teorin är det en lysande idé. Det tar inte så lång stund, man kan starta direkt utanför dörren,får vara utomhus och fröken äger ett par joggingskor. Sagt och gjort på med joggingskor, toppade med ett par cykelstrumpor som matcha skorna. Borde rimligen göra det hela lite roligare. För när man cyklar är det ALLTID roligare om man har snygga kläder. Borde väl gälla vid joggning också!
Det är bara att inse…. fröken är inte skapt för jogging. Det är jobbigt, svettigt och fröken flåsar som ett gammalt ånglokomotiv. Vad är det för kul med det?
Hemma efter 4,3 km kan fröken konstatera att det inte ens hjälpte med färgmatchade strumpor i skorna. Nej, tacka vet fröken CYKEL.
Senaste kommentarer